Możliwe wyłudzenia danych seniorów podczas rejestracji SMS na szczepienia Covid-19


seniorzy narażeni na wyłudzenie danych osobowych

W miniony piątek 22 stycznia można było zaobserwować jak szybko rosną kolejki przed przychodniami osób w wieku powyżej 70 roku życia, które chciały zapisać się na szczepienia. Możliwości zapisu było kilka – bezpośrednio w POZ, poprzez stronę internetową oraz dodatkowo przez serwis SMS. Na numer 664 908 556 można wysłać wiadomość tekstową o treści SzczepimySie. Odpowiedzią na wysłaną widomość będzie SMS z prośbą o podanie numeru PESEL, a w następnych krokach o podanie kodu pocztowego.


Na ten proces rejestracji w TOK FM zwrócił uwagę dr. Maciej Kawecki, który uważa, że w ten sposób oszuści mogą naciągać starsze osoby i wyłudzać ich dane osobowe. Posiadając numer PESEL seniora można już w łatwy sposób w niektórych miejscach wziąć tzw. chwilówkę.


Dobrze jest uczulić osoby starsze na tego typu działania i starać się uczestniczyć w procesie rejestracji (zwłaszcza tam, gdzie wykorzystywane są media elektroniczne). Zaangażujmy się i pomóżmy naszym rodzicom, dziadkom i sąsiadom w podeszłym wieku, aby nie zostali wciągnięci w działania oszustów.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie